Сенситивні періоди

У справі виховання дитини важливо розуміти нюанси і особливості розвитку в певний момент віку. Це називається сенситивними періодами дитини, які вперше описала Марія Монтессорі. Серед них основними є:

  1. Період сприйняття порядку (від 0 до 3 років). Дотримання чистоти — один з принципів методу. Дітей вчать не тільки класти іграшки на місце, але і, наприклад, витирати за собою пролиту воду, підмітати розсипану крупу, мити посуд і брати участь в загальному прибирання.
  2. Період розвитку рухів і дій (від 1 до 4 років). Час дитячих майданчиків, сходів, гірок та гойдалок. Коли дитина повинна активно розвивати коррдінацію і зміцнювати різні групи м’язів, які допоможуть йому в майбутньому.
  3. Період сенсорного розвитку (від 0 до 5,5 років). Тривалий період, коли дитина пізнає світ через звуки, запахи і відчуття. У цей час формуються його уявлення про колір, форму, розмір і так далі.
  4. Період сприйняття маленьких предметів (від 1,5 до 5,5 років). Мова саме про дрібну моторику дитини. Монтессорі пропонувала використовувати найпростіші матеріали: перекладати намистини, квасоля, горох і іншу крупу, нанизувати намистини на шнурки, збирати пазли.
  5. Період мовного розвитку (від 0 до 6 років). Якщо дитина не говорить в свій перший рік — нічого страшного. Дитяча мова розвивається аж до шести років. Допомагають в цьому плані картки, наочні предмети, книжки. І, звичайно, присутність поруч дорослого — батьків або вихователя.
  6. Період розвитку соціальних навичок (від 2,5 до 6 років). В цей час дитина вчиться нормам спілкування та поведінки в суспільстві. Але при цьому насильно змушувати дитину вітатися або бути ввічливим — немає сенсу.

Як ви бачите, сенситивні періоди накладаються один на одний, чим формують унікальну та складну картину особистості дитини. Але знання про ці періоди та відповідні вчасні заходи обов’язково принесусть свої плоди, і невдовзі ви зможете побачити, яких успіхів домоглася ваша дитина!

About the author: Костя Васюков

оставьте ответ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.